Neuroonkologická sekce je organizační složkou České onkologické společnosti ČLS JEP. Obecným cílem Neuroonkologické sekce je přispívat k rozvoji a rozšiřování poznatků lékařských a biologických věd zaměřených na problematiku neuroonkologie, usilovat o jejich využívání v péči o pacienty s nádorovým onemocněním nervového systému a podílet se na zvyšování odborných znalostí členů.
Mezi konkrétní cíle patří příprava celorepublikových doporučených postupů pro léčbu pacientů s nádory CNS, usnadnění interakce odborníků se zájmem o neuroonkologii z celé republiky, případně zefektivnění spolupráce "klinických" a "teoretických" pracovišť podílejících se na špičkovém výzkumu neuroonkologických onemocnění. Neuroonkologická sekce představuje rovněž platformu, která by měla usnadnit snadnější koordinaci multicentrických studií v oblasti klinického a translačního neuroonkologického výzkumu v rámci ČR.
25/6/2015 I. Pracovní setkání koordinátorů center NOS ČOS se konalo v Brně
Prezentace shrnujicí současné aktivity Neuroonkologické sekce ČOS
5/5/2014 Kolektiv autorů koordinovaný zástupci Neuroonkologické sekce připravil
Doporučené postupy pro diagnostiku a léčbu pacientů s gliálními nádory.
Vážená paní doktorko / Vážený pane doktore
Zdravotní údaje pacientů poskytují cenné informace pro vědecký výzkum, zlepšují naše znalosti o patologii / patofyziologii onemocnění a přispívají k objevování nových a pokrokových léčebných možností. Opakované využití a sdílení těchto údajů je proto naprosto zásadní. Zároveň je však nutné, za všech okolností, chránit soukromí pacientů. V roce 2018 vstoupilo pro celou EU v platnost Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) zajišťující ochranu soukromí a to včetně zdravotních údajů pacientů. Pro usnadnění splnění principu transparentnosti GPDR, je zásadní informovat pacienty o možném opakovaném využití a sdílení lékařských dat pro vědecké účely.
Za tímto účelem vytvořila iniciativa ‘COST Action Glioma MR Imaging 2.0’ (glimr.eu), financovaná z rámcového programu Evropské unie Horizon 2020, animované video. Toto video bude možné přehrávat v čekárnách, na webových stránkách a na sociálních médiích za účelem informování Vašich pacientů. Tento cenný nástroj je dostupný v 17 jazycích* a je zcela bezplatný. Více informací o tomto videu, jeho použití a odkazy na ostatní jazykové verze naleznete na http://glimr.eu/gdpr-video/cesky/.